Leírás
Bioka urtica csalánkivonat 50ml Természetes alapú, a nagy csalán (Urtica dioica) vizes kivonata. Haszonnövény- és dísznövénykultúrákban tetvek, gombás betegségek és atkák ellen is nagon jó hatékonyságú, természetes anyag. Természetes módon aktiválja az ellenállóképességet a kórokozó gombák és baktériumok ellen. 7–14 naponta ismételhetjük. Valamennyi növénykultúrában alkalmazható.
Házikerti adagolása: 50ml/10l vízhez.
Gyümölcsfáknál almában, őszibarackban, piros ribiszkében, dióban, cseresznyében zöld őszibarack-levéltetű, zöld rózsa-levéltetű, vértetű , levélpirosító ribiszke-levéltetű, tarka dió-levéltetű, fekete cseresznye-levéltetű ellen. Babban fekete répa-levéltetű ellen, burgonya kezelésére zöld őszibarack-levéltetű ellen, leveles zöldségek, mint saláta és káposzta kezelésére káposzta-levéltetű, valamint barnafoltos saláta-levéltetű ellen. Fekete bodza kezelésére bodza-levéltetű ellen, káposztafélék, mint káposzta, olajrepce, retek, kezelésére nagy káposztabolha és káposztamoly ellen. Almafa, és körtefa, kezelésére almamoly ellen. Rózsa fajok kezelésére zöld rózsa-levéltetű ellen, Gyöngyvessző fajok kezelésére gyöngyvessző-levéltetű ellen.
Alkalmazása tetvek ellen:
Gyümölcsfáknál 50ml/10liter kivonatot permetezzünk ki a tavasz és nyár folyamán gyümölcsérésig 1-5 alkalommal, a kezelések között minimum 7, általában 15 nap szünetet tartva. Almaféléknél 2 kezelés áprilisban, 1 pedig májusban esedékes 15 nap szünetet tartva.(gyümölcsösben: egy hektárnyi művelt területre 300-900 liter)
A permetezést a bab esetében a teljes érésig (BBCH 89), a burgonyánál a gumóképzés befejezéséig (BBCH 49), leveles zöldségeknél és káposztaféléknél a nagy káposztabolha ellen kilenc, vagy több leveles állapotig (BBCH 19) javasolt elvégezni.
Hüvelyeseknél, burgonyaféléknél, leveles zöldségeknél és káposztaféléknél (egy hektárnyi művelési területre 300-500 liter) tavasz és nyár folyamán 1-5 alkalommal permetezzünk, a kezelések között minimum 7, általában 15 nap szünetet tartva. A permetezést a káposztamoly ellen a teljes levélbontásig (BBCH 49) javasolt elvégezni a tavasz és a nyár folyamán 1-6 alkalommal, a kezelések között minimum 7, átlag 15 nap szünetet tartva. A bodza, a rózsa és a gyöngyvessző fajok permetezését szintén tavasz és nyár folyamán 1-5 alkalommal kell elvégezni a kezelések között minimum 7, általában 15 nap szünetet tartva. A felhasználás a továbbiakban megegyezik a gyümölcsfákra írtakkal. Az élelmezés egészségügyi várakozási idő 7 nap. Megelőző kezelésként nem hatékony!
Alkalmazása atkaölő szerként:
Bab, például zöldbab kezelésére közönséges takácsatka ellen. Borszőlő kezelésére közönséges takácsatka ellen. Adagolás: 50ml/10l vízhez. A levélfelületre permetezéssel juttassuk ki tavasz és a nyár folyamán a teljes érésig (BBCH 89) 1-6 alkalommal (átlag 3-szor, a szőlőnél maximum 3-szor virágzás előtt és 3-szor virágzás után). A kezelések között 7-21 nap szünetet kell tartani (általában 2-3 hetenként). A várakozási idő 7 nap. (Egy hektárnyi művelt területre 300-500 liter kivonatot)
Alkalmazása gombafertőzések ellen:
Káposztaféléknél alternária ellen, Uborkában lisztharmat és alternária ellen, Gyümölcsfákbnál alternária, monília (Monilia laxa), szürkerothadás, indáspesnész ellen. Szőlőben peronoszpóra, burgonyában fitoftóra ellen.
Nagyon hatékony a talajban telelő gombafertőzésekre fogékony fajok ellen, főként ha előző évben már előfordult ilyen kórokozó. Zöldségeknél a Sclerotinia, Pythium, Fusarium, Phytophthora ellen a talaj felszínére kell permetezni, vagy beöntözni. Ilyenkor sekély talajba való bedolgozás, vagy mulcs takarás javasolt. Kiváló hatékonyság érhető el, ha a készítmény vizes szuszpenziójával kezeljük a palánták, kiültetendő cserepes növények gyökereit bemártással, vagy beöntözéssel. Ugyanígy a burgonya nedves csávázása is jó hatású. Ilyenkor 0,02–0,03%-os oldatot állítsunk elő.
Gyümölcsfák és dísznövények ültetésekor szintén a gyökerek bemártása és/vagy beöntözése a jó megoldás. Olyan gyümölcsállományban, ahol a fertőzött növényi anyagokkal terjedő betegségek vannak jelen, érdemes teljes talajkezelést végezni, sekély bedolgozással, esetleg mulccsal takarva a kijuttatott anyagot. Ennél az élő készítménynél az egységnyi területre kijuttatott csíraszám igazán fontos. Ez határozza meg a hatékonyságot, a kolonizálódás sebességét. A megadott mennyiségek azt a minimumot jelentik, amelynél már kimutatható a termék hatása, de a felületre jutó csíraszám emelésével javul a hatásfok. Túldozírozni nem lehet, hiszen természetes, hazai faj.